جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پاستا

کالری موجود در انواع پاستا

پاستا یا ماکارونی مسئله این است؟!

پاستا عنوانی کلی برای غذاهایی است که از خمیر تخمیر نشده تهیه می‌شوند و انواع اسپاگتی، لازانیا و فرمی‌ها زیر مجموعه خانواده بزرگ پاستا هستند.
از آنجایی که اولین پاستا تولید شده در ایران، ماکارونی (نوعی پاستا که شیبه به نی می‌باشد) بود و با همین نام هم به فروش می‌رسید؛ مردم این غذا را به همین نام شناختند. امروزه به تمامی شکل‌های پاستا ماکارونیمی‌گویند. عده زیادی از مردم در ایران، پاستا را صرفا به عنوان نوعی غذا می‌شناسند غافل از اینکه پاستا نام خانواده بزرگی است که هر یک از اعضای آن، نام و قصه خود را دارند و از جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ ایتالیایی برخوردار هستند.

 

پاستا

پاستا یک ماده غذایی سرشار از کربوهیدرات است که انرژی بدن را برای انجام فعالیت‌های روزانه تامین می‌کند. یک فنجان پاستا پخته شده بدون افزودن هرگونه سس یا ادویه‌ای، معمولا بین 200 تا 220 کالری دارد. البته میزان کالری هر پاستا با توجه به میزان سرو و نوع سس مصرفی متفاوت است. داشتن اطلاعات درباره اینکه کالری چیست و چگونه بر مقدار وزن و سلامت بدن تاثیر دارد، برای حفظ وزن مناسب و تامین نیازهای روزانه غذایی مهم است. با توجه به این نکته که بدن هر فرد میزان مشخصی کالری را در طی روز برای تامین انرژی خود می‌سوزاند، مصرف کالری بیشتر از میزان مورد نیاز بدن می‌تواند باعث افزایش وزن شود. از سوی دیگر مصرف پایین‌تر از مقدار مورد نیاز بدن می‌تواند منجر به سوء تغذیه و سایر مشکلات در بدن شود.

 

 تاریخچه پاستا

پیش از آنکه به معرفی کالری بپردازیم، نگاهی کوتاه به تاریخچه پاستا بیاندازیم. طبق افسانه‌های رایج مارکوپولو پس از کشف آسیای شرقی در اواخر قرن سیزدهم، ماکارونی را با خود به ایتالیا آورد! اما طبق شواهد تاریخی منشا ماکارونی را می‌توان تا 400 سال پیش از میلاد مسیح ردیابی کرد. البته چینی‌ها نیز، 3000 سال قبل از میلاد مسیح غذایی مانند نودل امروزی درست می‌کردند. این غذای محبوب در بسیاری از کشورها از جمله ایتالیا که محل تولد آن است و ایالات متحده آمریکا، برزیل و آرژانتین در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی یک ماده اصلی غذایی محسوب می‌شود.

پاستا1

کالری چیست؟

کالری یک واحد انرژی است که در صنایع غذایی به کار برده می‌شود. در اصل کالری به انرژی که افراد از خوردن غذا و نوشیدن نوشیدنی به دست می‌آورند، گفته می‌شود. برای اینکه بدانید هر یک از مواد اولیه‌ای که مصرف می‌کنید چه مقدار کالری دارند، اطلاعات درج شده روی بسته‌بندی آن‌ها را مطالعه کنید.

کالری

چطور کالری پاستا را اندازه‌گیری کنیم؟

پاستا از مخلوط ساده آرد و آب تهیه می‌شود، باتوجه به مواد اولیه این گروه مواد غذایی به طور کامل از کالری کربوهیدرات تشکیل شده ‌است. ماکارونی و انواع پاستا معمولا از آرد سمولینا تهیه می‌شوند که شامل کربوهیدرات‌های ساده است همین امر باعث شده تا این محصول اندیس گلیسمی پایین‌تر داشته باشد و به سرعت هضم شود.

اولین نکته‌ای که برای اندازه‌گیری کالری ماکارونی باید در نظر بگیرید، این است که کالری درج شده روی هر بسته بندی به ازای هر 100 گرم پاستا خام (نپخته) نوشته شده‌ است و بعد از پخت مقدار کالری آن تغییر می‌کند. در جدول زیر مقدار کالری چند مورد از پر طرفدارترین پاستاها را برای شما آورده‌ایم.

نوع پاستامقدار کالری
پاستا با سس گوجه206 کالری
پاستا با سس گوشت و گوجه223 کالری
پاستا با سس کربونارا384 کالری
پاستا با سس پستو384 کالری
پاستا با سبزیجات310 کالری

آیا کالری ماکارونی با هم متفاوت است؟

اغلب پاستاها دارای میزان کالری یکسانی هستند. مگر در مواردی که میزان فیبر، پروتئین یا سایر مواد مغذی آن تغییر کند. برای مثال پاستا فرمی مته‌ای مانا به ازای هر 55 گرم دارای 188.4 کیلو کالری و پاستا فرمی مته‌ای سبوس دار مانا به ازای هر 55 گرم دارای 193.3 کیلو کالری است.

مصرف پروتئین چگونه بر میزان کالری مصرفی اثر می‌گذارد؟

بطور میانگین هر فنجان پاستا دارای 8 گرم پروتئین می‌باشد. یعنی 16% از میزان پروتئینی که بدن در طی روز نیاز دارد. نتایج تحقیقات نشان داده مصرف پروتئین بیشتر باعث جذب کالری بیشتر در بدن می‌شود. باتوجه به مواد گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که پاستایی که از درصد پروتئین بیشتری برخوردار است، کالری بیشتری نیز دارد.

بیشتر بدانید:

در سال 2018 بیش از 14.3 میلیون تن پاستا در سراسر جهان تولید شده است. که نام ایتالیا به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده ماکارونی در صدر جدول قرار دارد.
طبق آخرین گزارشات و به گفته مشاور هئیت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران میزان مصرف ماکارونی در ایران بین 600 تا 800 هزار تن در سال است. همچنین سرانه مصرف ماکارونی در ایران ۶ کیلوگرم و در کشورهای اروپایی ۲۶ کیلوگرم است. به این دلیل که در ایران برنج همواره جزو نخستین محصولات در سبد کالایی خانوار بوده است، اما در کشورهای اروپایی بیشترین تقاضا برای ماکارونی وجود دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه

شما هم اکنون آفلاین هستید